Gigi, inspirația lui Teja!

Play-off-ul e în pragul ultimei runde a turului, care programează duminică, în Gruia, derby-ul derby-urilor, între primele două clasate: CFR Cluj și FCSB. Cu alte cuvinte, liderul clasamentului – avându-l din nou la cârmă pe Dan Petrescu, readus cu mari eforturi din China – primește vizita steliștilor din Pipera – conduși de pătimașul Gigi Becali, via Mihai Teja – într-un meci de totul sau nimic. Clujenii mai au în față doar trei puncte, după ce au făcut scor alb duminică, la Craiova, într-o partidă care, deși promitea mult, s-a dovedit o lâncezeală, înfuriind tribunele oltene și aducându-l pe Mangia în preajma demiterii. Bursucul declara ulterior că venise cu gândul la victorie și că-și pusese în gardă elevii să nu cumva să joace la remiză, căci ar risca să piardă, dar, între noi fie vorba, de ei depinzând totul, clujenii tocmai la remiză au jucat. Cu largul concurs al „Campioanei unei mari iubiri“, lălăită în prima repriză și cam înghesuită într-a doua, pentru a se resemna la final cu ideea că a pierdut definitiv trenul pentru șefia clasamentului, dacă nu cumva și vagonul de clasa a III-a. Rămași la 7 puncte de lider, craiovenii nu-și mai pot face iluzii, iar Devis Magia, deși nu crede că va fi demis, e înscris deja pe drumul de întoarcere în Italia natală.

Luni seară m-am grăbit la Arena Națională, unde steliștii lui Becali primeau vizita covăsnenilor de la Sepsi, de care-i lega chinuitoarea amintire a acelui scor de 4-2 pe care echipa lui Neagoe li-l administrase în decembrie, la Sf. Gheorghe. Revanșa era obligatorie și nu numai în planul onoarei, pentru că orice punct pierdut acum îi depărta din nou de CFR și implicit de șansele la titlu. Prima repriză însă, încheiată cu scor alb, a fost o decepție totală, cu zbaterile inutile ale lui Teja la marginea terenului și cu Pintilii accidentat în min.18 și înlocuit fără folos cu Moruțan. Surpriza a apărut după pauză, când steliștii s-au întors pe teren cu Florinel Coman în locul lui…Moruțan, mișcare neașteptată, pe care Teja și-a asumat-o după meci, lăudându-se pentru inspirația sa. Cert e însă că modificarea a venit direct de la… Becali, care va declara ulterior: „Noi nu stăm după Moruțan. La anul stăm, intră, greșește, nu e nicio problemă. La anul stăm după el! Acum trebuie să câștigăm campionatul. Nu e problema noastră dacă îl afectează. Nu stăm după el! Nu putem lua campionatul cu copii. Moruțan era în plus pe teren, pierdea toate mingile“. Cum-necum, înlocuirea s-a dovedit de bun augur, Florinel Coman fiind cel care a obținut penalty-ul din min.51 (transformat de Gnoehere), înscriind apoi și golul doi, după alte 8 minute! Deci, orice s-ar zice, cum s-a și zis după joc!, patronul s-a dovedit mai inspirat decât antrenorul, căruia i s-a reproșat pe bună dreptate lentoarea steliștilor din prima repriză și lipsa spiritului războinic cerut de Becali. Acesta nu a renunțat nicio clipă la speranța de a cuceri din nou titlul, gând cu care FCSB-ul descinde duminică în fieful campioanei en titre. Va fi oare posibilă victoria bucureștenilor la Cluj? Greu de crezut, având în vedere că Dan Petrescu stăpânește ca nimeni altul tactica defensivă, dar e de reținut că, și în eventualitatea unei remize în derby-ul clujean, steliștii păstrează în continuare șansele de a câștiga campionatul. Ei se gândesc, desigur, la ultima etapă din returul play-off-ului, în care vor juca acasă cu CFR-ul, dar până atunci mai sunt destule runde, cu meciuri grele pentru bucureșteni, aflați în spatele liderului. Și mai există un avantaj al ceferiștilor, legat de faptul că nu au beneficiat de înjumătățirea punctelor la intrarea în play-off, ceea ce le asigură victoria la o eventuală egalitate de puncte cu FCSB-ul! Reamintesc aceste detalii pentru a evidenția, o dată în plus, miza enormă a derby-ului de duminică, pentru ambele echipe, dar mai ales pentru Steaua lui Becali. Împătimitul patron-antrenor al FCSB, care nu se dezminte nici acum, când se dovedește că nu-i dă ordine lui Teja. Doar îl… inspiră!