Literatura tinerilor. Ediția a V-a, Neptun 2022

 

Între 14 și 16 septembrie, a avut loc, la Casa de Creație a Scriitorilor „Zaharia Stancu“ de la Neptun, o nouă ediție a Festivalului „Literatura tinerilor“, proiect organizat de Uniunea Scriitorilor din România și dedicat tinerilor autori din toate genurile literare. Proiectul, finanţat de Ministerul Culturii și din fonduri proprii ale USR, a debutat cu o etapă de selecţie a participanţilor, care s-a desfăşurat în filialele Uniunii. A urmat concursul propriu-zis, desfășurat la Neptun, în cadrul căruia tinerii scriitori au citit din creaţiile proprii în faţa unui juriu format din scriitori şi critici consacraţi. Anul acesta, juriul a avut următoarea componență: Nicolae Manolescu (președinte), Gabriel Chifu, Angelo Mitchievici, Horia Gârbea și Răzvan Voncu. De asemenea, cu aceeași ocazie, tinerii au participat la o dezbatere despre condiția actuală a literaturii tinere din România. Atât dezbaterea, cât și sesiunile de lecturi au fost moderate de Cristian Pătrășconiu.

În urma selecției făcute în filialele Uniunii Scriitorilor din România, au intrat în competiția de la Neptun următorii: Valentina Miroiu, Ioana Zenaida Rotariu, Iulia Anamaria Ghidiu, Vasile Prode, Lena Chilari, Oxana Gherman, Virgil Botnaru, Constantin Daniil Iftime, Florin-Mihai Popescu-Varjan, Miruna Tudor, Andrei Victor Cojocaru, Alexandru Gabriel Stan.

Laureații acestei ediții au fost:

Premiul I – Lena Chilari,

Premiul II – Virgil Botnaru,

Premiul III – Ioana Zenaida Rotariu,

toți fiind prezenți în concurs cu poezie.

Juriul a acordat, de asemenea, un premiu special tânărului cercetător Andrei Victor Cojocaru, pentru volumul de teorie literară, din care a citit un fragment, rezultat al lucrării sale de doctorat.

Reamintim, în acest context, că prima ediție a acestui proiect a avut loc în 2017. Alina Mazilu, Savu Popa şi Marcel Vişa au fost, ex-aequo, cei trei câștigători ai Marelui Premiu. La ediția a doua – septembrie 2018 – laureați, la fel – ex-aequo –, au fost Răzvan Andrei Tudor şi Andrei Doboş. În 2019, Iuliana Miu și Emilia Nedelcoff au fost cele două câștigătoare ale Marelui Premiu. Ediția din 2020 nu s-a ținut. Ediția din 2021 a avut un palmares foarte bogat: Marele Premiu, ex-aequo, a revenit poetelor Alina Dumitrescu și Ana Săndulescu. O mențiune specială și, totodată, Premiul revistei „Neuma“ a fost acordat foarte tinerei Sara Gânscă-Nistea. Iulia Iaroslavschi a câștigat Premiul Special al Filialei București – Poezie, iar Antonio Doda, Premiul Special al revistei „Ex-Ponto“. Rodica Gotca a primit Premiul Special al revistei „Luceafărul de dimineață“, iar Iulia Iacob, Premiul Special al revistei „Steaua“. (Rep.)